Śmieci w lesie to śmiertelne pułapki!
Śmieci w lesie rozkładają się bardzo długo
Porzucona w lesie aluminiowa puszka może rozkładać się nawet 200 lat. Butelka PET – 500 lat. Szklana butelka może nie rozłożyć się wcale. Dlaczego piszę o tych odpadach? Po pierwsze dlatego, że to jedne z najbardziej popularnych śmieci w naszych lasach. A po drugie dlatego, że pojemniki te to śmiertelne pułapki dla najmniejszej fauny, głównie bezkręgowców.
Pułapki dla bezkręgowców i małych kręgowców
Owady wchodzą do środka zwabione słodkim zapachem lub smakiem i… nie są w stanie wyjść. Ich odnóża ślizgają się na mokrych, gładkich ściankach, ich skrzydła i pokrywy skrzydłowe lepią się od pozostałości napojów. Te owady giną. Ich tłoczące się w środku ciała zaczynają przyciągać kolejne organizmy. Chociażby polujące. One chętnie korzystają z łatwo dostępnego pokarmu. Jednak same również stają się ofiarą. Giną. W butelce czy puszce zaczynają pojawiać się kolejni chętni – nekrofagi, organizmy żywiące się martwymi tkankami. Na nie również czeka taki sam los. Giną.
Takie pojemniki wykorzystują również gryzonie, często jako magazyny, ale niestety i te zwierzęta stają się nierzadko ofiarą za ciasnej szyjki od butelki. Rekord to 54 martwe ssaki w jednej 2-litrowej plastikowej butelce.
Śmiertelne ekosystemy
Trzeba o tym mówić głośno i bez upiększania prawdy. Butelki i puszki zostawiane przez nas w lasach mogą zabijać latami. To małe śmiertelne ekosystemy. Rozmawiałem o tym w jednym z odcinków na kanale z dr Krzysztofem Kolendą. Zerknijcie proszę. Mówiłem o tym również podczas mojego występu na TEDxKatowice („Kto podniesie butelkę, czyli o języku działania dla środowiska”).
Dlatego właśnie tak ważne jest podniesienie z ziemi napotkanej w lesie butelki czy puszki oraz system kaucyjny, który miałby szanse ograniczyć skalę tego problemu. Istotne jest głośne mówienie o tych niezauważalnych leśnych tragediach. Mówimy o tysiącach organizmów każdego miesiąca w całej Polsce, które giną w naszych odpadach.
Nie bądź obojętny – nie śmieć, sprzątaj, ratuj!
Tym lasem!🌳
Zobacz, jak sprzątać las? CZYTAJ
Nowa filozofia, jako podstawa do działań na rzecz przyrody – CZYTAJ