Jak sprzątać las? 12 skutecznych zasad!
1. Bierz ze sobą worek, zawsze!
Kiedy idziesz w teren zawsze miej przy sobie worek na śmieci. Tylko wtedy będziesz skuteczny, kiedy będziesz przygotowany! Częsta wymówka, jaką słyszę, to właśnie brak możliwości wzięcia śmieci ze sobą. Boisz się, że zapomnisz? Miej rolkę worków w aucie lub włóż ją sobie do butów, w których wędrujesz po lasach – gwarantuję – nie zapomnisz!
2. Kiedy idziesz sprzątać las, zadbaj o swój komfort
Ubierz się wygodnie i odpowiednio do temperatury na zewnątrz, pamiętając, że sprzątanie to sport wyczynowy – będziesz się pocił i brudził 😉 Weź również sprzęt, który Ci pomoże i zabezpieczy – mocne rękawiczki, chwytak, być może wózek. Sprzątanie lasu to ciężka praca, zadbaj by była również przyjemna!
3. Nastawienie psychiczne!
Jest duże prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się posprzątać wszystkiego za jednym razem. Zaakceptuj to i pomyśl, że robisz coś dobrego dla tego właśnie, konkretnego skrawka leśnej ziemi, który udało Ci się oczyścić. To co robisz jest ważne.
4. Segreguj śmieci
Jeżeli masz taką możliwość – sortuj śmieci, które zbierasz – osobno plastiki, szkło i zmieszane. Jeżeli nie masz takiej możliwości (np. za mało worków) – nie przejmuj się! Śmieć w worku zawsze lepszy niż ten pod krzakiem!
5. Sprawdź teren przed akcją
Zrób rekonesans przed planowaną akcją sprzątania. Najgorzej iść gdzieś bez planu, gdzie nie ma co sprzątać! To oczywiście miłe chodzić po czystym lesie i pozytywnie się zaskoczyć, jednak jeżeli planujesz akcję i angażujesz w nią również innych, dobrze by było, gdyby wasze wyjście w teren miało sens.
6. Liczy się czas
Określ czas trwania akcji i konkretny teren, który będziesz (będziecie) sprzątać. Dzięki temu łatwiej Wam będzie się motywować i określać, jak daleko od/blisko do celu jesteście.
7. Mała architektura w pobliżu
Ustal czy w pobliżu Twoich działań są kosze na śmieci, z których możesz skorzystać oraz kto te kosze opróżnia. Czasami pozostawienie zebranych z lasu śmieci w takich miejscach jest jedynym możliwym i sensownym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, kiedy te kosze są rzeczywiście regularnie opróżniane!
8. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Ustal czy w pobliżu Twoich działań jest PSZOK – może się przydać w sytuacji, kiedy sami będziecie odwozić zebrane worki śmieci.
9. W grupie siła!
Animuj lokalną społeczność, ogłoś, że sprzątasz, że zbierasz chętnych – razem możecie zdziałać jeszcze więcej! To bardzo ważny punkt. Uwierz mi, że w Twojej okolicy są ludzie, którzy chętnie pomogą, którzy sami myśleli o czymś podobnym, ale nie mieli możliwości lub motywacji do działania. Teraz to Ty możesz być liderem!
10. Spróbuj szerszej współpracy
Współpracuj z firmami, organizacjami, instytucjami, które mają siedziby niedaleko miejsca Twojej akcji porządkowej – spróbuj ich przekonać, że to również ich interes, by pracować w czystej okolicy. To może być świetny pomysł na wypad integracyjny!
11. Poznaj właściciela terenu
Współpracujcie z zarządcą terenu, na którym działacie. To może być leśniczy! On pomoże Wam zorganizować odbiór śmieci oraz w logistyce całego przedsięwzięcia, być może pomoże zlokalizować miejsca, które potrzebują interwencji.
12. Wykorzystaj internet
Nagłaśniajcie akcję w mediach społecznościowych! To ważny społeczny wymiar Waszych działań. Zróbcie fotkę, pochwalcie się tym, co robicie. Możecie być inspiracją dla innych!
To z pewnością nie wszystkie zasady jakimi należy się kierować sprzątając las, niemniej starałem się wybrać te moim zdaniem najważniejsze! Trzymajcie się i owocnej pracy!
Tym lasem! 🌳