Śmieci w bocianich wypluwkach
Wypluwki to usuwane przez ptaki z układu pokarmowego niestrawione resztki pokarmu (takie jak np. kości czy pazury upolowanych gryzoni). Badając skład wypluwek można bardzo dużo dowiedzieć się na temat zwyczajów żywieniowych ptaków. Najczęściej wspomina się o wypluwkach sów, nie są to jednak jedyne ptaki, które w ten sposób oczyszczają swój żołądek.
Zespół badawczy z Technical University of Munich i Czech University of Life Sciences Prague, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Towarzystw Ornitologicznych: Małopolskiego i Śląskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przeanalizowali wypluwki ze 117 bocianich gniazd (1). Gniazda te położone były w południowej i południowo zachodniej Polsce na obszarach wiejskich i co ważne – z dala od dużych wysypisk śmieci i składowisk odpadów.
Co się okazało?
Bociany jedzą śmieci
W diecie ponad 1/3 badanych par badacze znaleźli sztuczne odpady, głównie plastik i filtry papierosowe. Wyniki są alarmujące i pokazują ogrom zanieczyszczenia środowiska, również na obszarach wiejskich, wydawać by się mogło – czystszych, bardziej naturalnych.
Analiza wypluwek jest skuteczną i przede wszystkim nieinwazyjną metodą badania diety bocianów. Wymaga również sporej wiedzy, chociażby na temat tego, jak poszczególne materiały zmieniają się pod wpływem warunków panujących w przewodach pokarmowych ptaków.
Badania dr Zuzanny Jagiełło nad warszawskimi sikorami również wykazały, że ptaki te wykorzystują nasze śmieci niejednokrotnie je połykając.
NIE ŚMIEĆ W LESIE